Světový den proti násilí na seniorech, který připadá na 15. červen, upozorňuje na závažný problém postihující nejzranitelnější členy společnosti. Příběh paní Jany z Milovic, jež čelila opakovanému násilí ze strany vlastního syna, ilustruje smutnou realitu. Vedoucí intervenčního centra (IC) Respondeo Denisa Zelinka Sachomská poukazuje na meziroční nárůst případů domácího násilí na seniorech.
Sedmdesátiletá Jana se poprvé obrátila na intervenční centrum Respondeo v roce 2018, když násilné chování jejího syna vyústilo v soudní rozhodnutí o jeho trestu odnětí svobody. Po návratu syna z vězení se situace na krátký čas zlepšila, žil s rodiči v jednom domě, ale násilí se bohužel vrátilo. Syn oba rodiče opakovaně urážel a vyhrožoval jim, zamykal je, bral jim peníze a matku nakonec napadl i fyzicky. „Letos v březnu krátce poté, co Policie ČR vykázala jejího syna ze společné domácnosti na deset dní, paní Jana opět oslovila naše intervenční centrum,“ popisuje Irena Korcová, pracovnice IC. Jana a její těžce nemocný manžel se ocitli v tíživé situaci, ale byli rozhodnutí ji řešit. „Pomohli jsme jim se sepsáním předběžného opatření na prodloužení vykázání syna, což jim poskytlo více času na vystěhování jeho věcí z domu a zajistilo jim bezpečí,“ líčí Irena. Soudní jednání o předběžném opatření není zpoplatněno, stejně jako veškeré služby Respondea.
„Po schválení předběžného opatření Okresním soudem v Nymburce byla paní Jana potěšena, ale zároveň rozrušena. Každá situace spojená se synem pro ni znamená obrovskou psychickou zátěž,“ dodává Irena Korcová. Jana je ale pevně rozhodnutá, že synovi již nedá další šanci. Nevěří, že se změní, a obává se o zdraví manžela, který situaci velmi těžce snáší. „Nakonec se povedlo domluvit se s obvodním oddělením policie na zprostředkování předávky věcí násilnému synovi. Právě tohoto okamžiku se paní Jana velmi bála,“ doplňuje pracovnice IC s tím, že syn do rodinného domu již nesmí a rodiče nemůže ani kontaktovat. „Manželům se velmi ulevilo, nicméně špatný pocit z toho, že jim ubližoval vlastní potomek, přetrvává, proto jsme paní Janě nabídli možnost psychoterapie,“ doplňuje Denisa Zelinka Sachomská, vedoucí IC.
V posledním čtvrtletí ve východní části Středočeského kraje, kde Respondeo působí, bohužel narostl počet případů mezigeneračního domácího násilí. „Jen v prvním čtvrtletí letošního roku policie v našem regionu vykázala z domova 13 násilných osob, z toho 8 z nich ubližovalo seniorům. Nejstarší obětí byla 92letá paní,“ vypočítává vedoucí intervenčního centra. Pro srovnání, za uplynulý rok 2023 bylo z celkových 43 vykázání spojeno s násilím na seniorech 9. „Je otázka, zda případů mezigeneračního násilí přibylo, nebo se zkrátka více seniorů odhodlalo svou situaci řešit. Máme zkušenosti, že mnoho z nich se velmi těžce smiřuje s tím, že musí odstřihnout vlastní dítě nebo vnouče. Trápí je pocit viny a často dávají svým potomkům další a další šance a z kolotoče násilí se těžko vymaní,“ shrnuje Denisa Zelinka Sachomská.
Veškeré služby Respondea jsou zcela bezplatné díky finanční podpoře Středočeského kraje, měst Brandýs nad Labem – Stará Boleslav, Čáslav, Čelákovice, Kolín, Kutná Hora, Lysá nad Labe, Mělník, Městec Králové, Milovice, Mladá Boleslav, Mnichovo Hradiště, Nymburk a Poděbrady, a dalším štědrým dárcům.