Po obdržení úředního záznamu o vykázání násilné osoby ze společného obydlí volala pracovnice intervenčního centra Respondeo paní Vandě. Policie vykázala jejího muže z domácnosti na 10 dnů poté, co ji poněkolikáté fyzicky napadl. Nejednalo se o první incident, Vandin manžel byl již z domácnosti vykázán vícekrát, ale Vanda vždy doufala, že po návratu domů začne „sekat dobrotu“. Stejné scénáře se však opakovaly a Vandě došla trpělivost – rozhodla se pro první krok: začít spolupracovat s intervenčním centrem.
Problémové chování manžela způsobovala závislost na alkoholu – pod vlivem alkoholu byl velmi agresivní a hrubý, rozbíjel věci, dělal naschvály, křičel, urážel lidi kolem sebe, nadával jim. „Děti se otce velmi bály. Starší osmiletý syn se uzavíral do sebe, dvě mladší děti plakaly nebo křičely,“ líčí, jak to doma u Vandy vypadalo, vedoucí intervenčního centra Respondeo Denisa Zelinka Sachomská. Když byl Vandin manžel střízlivý, k dětem se choval hezky, sliboval, že přestane pít, nicméně eskapády se neustále opakovaly a násilí se stupňovalo. „Před posledním vykázáním tahal klientku za nohy z postele, fackoval ji a bil po celém těle. Uvědomila si, že situace už je natolik vážná a náročná na zvládání, že potřebuje radikální řešení,“ popisuje Denisa Zelinka Sachomská pomyslný zlom, po kterém se Vanda obrátila na intervenční centrum s žádostí o pomoc s rozvodem manželství.
Nyní je již rozvedená a orgán sociálně právní ochrany dětí jí nezletilé děti svěřil do výhradní péče. Vanda a její nejstarší syn již několik týdnů docházejí do Respondea na bezplatné psychoterapie, jejichž cílem je pomoci jim zpracovat negativní zážitky.