Občanská poradna Respondeo řeší v poslední době případy spojené s kriminalitou v online prostředí. Vzhledem k počtu případů v rámci celé ČR by se možná dalo mluvit o novodobých „šmejdech“. Umí se vnutit do přízně těch nejzranitelnějších a pod slibem snadného výdělku ovládnout jejich bankovní účty.
„Aktuálně řešíme problém seniora, který je podezřelý z trestného činu. Přišel do naší poradny s tím, že on sám se cítí jako podvedený,“ říká Hedvika Stuchlíková, vedoucí Občanské poradny. Celý příběh začal tím, že klient chtěl nějak investovat peníze, našel inzerát na internetu a kývl na spolupráci, protože se mu líbil slibovaný výnos. „Bohužel postupně umožnil pachatelům přístup do svého účtu a oni přes něj pak přelévali peníze na jiné účty. Nepožádali ho o přístup hned, ale pozvolna a postupně, takže mu to nebylo okamžitě divné – obzvláště když viděl, že mu peníze na účtu skutečně přibývají. Jevilo se to jako ideální přivýdělek,“ líčí Hedvika Stuchlíková.
Jednoho dne ho ale kontaktovala policie s tím, že je podezřelý z trestného činu. Zároveň mu zabavila veškeré peníze, které na účtu měl, včetně peněz zaslaných jeho synem ze zahraničí, kterými platil nájem a běžné každodenní potřeby. „Nevěděl, co má dělat, proto přišel k nám. Primárně potřeboval získat zpět peníze od syna – byly v úschově soudu,“ vysvětluje Hedvika. Klient musel doložit, že mu je skutečně zaslal syn pomocí výpisu z účtu svého syna. Nyní si hledá advokáta a musí dokázat, že se v celé situaci ocitl nevinně.
„Toto bohužel není jediný případ, který řešíme. Máme několik dalších seniorů s podobným příběhem. Společné mají to, že s vidinou snadno získaných peněz naletěli podvodníkovi,“ říká vedoucí poradny. Senioři postupně dali podvodníkovi přístup ke svým bankovním účtům, které buď vykradl, nebo přes ně prováděl podezřelé transakce. Vedoucí občanské poradny proto radí nikdy neposkytovat přístupové údaje ke svému bankovnímu účtu ani e‑mailu. Zároveň je třeba si dát pozor na manipulativní a vemlouvavé chování.
Podobné inzeráty cílí také na studenty – snadná práce za hodně peněz, s mnoha bonusy. „Všichni by si měli dát pozor na nekonkrétní sliby jednoduchého výdělku či velkých výnosů bez práce. Neměli by dát na lákavě vypadající webové stránky a na přísliby luxusního telefonu či notebooku,“ dodává Hedvika Stuchlíková. Je třeba si o člověku či firmě zjistit další informace, třeba i nahlédnout do obchodního rejstříku. Také je dobré dát si pozor na firmy, které fungují krátce na trhu.