Ze statistik vyplývá, že 863 tisíc lidí je v exekuci, 493 tisíc z nich má více než tři exekuce, 150 tisíc osob vstoupilo od roku 2008 do insolvence. Jak se zbytečně nezadlužit a na co si pozor, když si přece jen chcete vzít půjčku?
Kde se zeptat na půjčku
Nejdříve se zeptejte ve svém blízkém okolí, zda by Vám někdo nepůjčil bezúročně. Poté nejdostupnější půjčku získáte v bance nebo pomocí tzv. rychlých půjček, které neposkytují banky, ale společnosti specializované na půjčování peněz. V bance zpravidla trvá vyřízení půjčky déle a je složitější, ale celkový dluh i s úroky je nižší. Trpělivost a rozvaha Vám tak ušetří nemalé peníze. Rychlé půjčky jsou sice dostupnější, často nemusíte mít ani potvrzení od zaměstnavatele, potvrzení o příjmech a peníze získáte dříve. Téměř vždy však budete muset platit vyšší úroky a navíc Vám tito věřitelé často půjčí, aniž by si sami zjistili, zda půjčku dokážete splatit.
Na co si dát při uzavírání půjček pozor
Ptejte se na všechny poplatky, povinná pojištění, smluvní sankce a porovnejte výši RPSN /roční procentní sazby nákladů / v případě, že se rozhodujete mezi více spotřebitelskými úvěry. Zjistěte si všechny smluvní sankce vyplývající ze smluvních podmínek, např. smluvní úrok, smluvní pokuty, které mohou být nepřiměřeně vysoké — jste si jisti, že je budete schopni splácet bez problémů? Smlouvu čtěte i se smluvními podmínkami a nepodepisujte, jestliže obsahuje slova, kterým nerozumíte. Při pochybnostech o jednotlivých ustanoveních smlouvy kontaktuje někoho, kdo se v dané problematice orientuje. Nepodepisujte smlouvu, pokud je podmínkou povolení inkasa na vašem účtu nebo obsahuje nevyplněnou směnku či rozhodčí doložku. Zpozorněte, pokud Vás někdo žádá, abyste mu dělali ručitele nebo spoludlužníka — pokud nebude splácet, bude věřitel žádat zaplacení dluhu po Vás. Pozor také na zástavu nemovitostí.
Když už dlužíte
Pečlivě hlídejte splátkový kalendář (důležité je datum přijetí platby, ne odeslání), veškerá potvrzení o splátkách, veškeré doklady a korespondenci si schovávejte. Pokud to není nezbytně nutné, nemějte více dluhů a nebuďte ručitelem dalších půjček. Pokud se obáváte, že nebudete moci uhradit jakýkoliv výdaj během splátek, okamžitě se obraťte na příslušného věřitele a domluvte si s ním řešení. Pokud věřitele ujistíte, že dluhy chcete splácet, je snazší se dohodnout na případném řešení.
Jste v dluhové pasti
Pokud Vám vznikají nové dluhy, abyste zaplatili dluhy předchozí, začněte svou situaci okamžitě řešit. Své dluhy konsolidujte — zjistěte si, kolik a komu dlužíte. Pokud je Vaše dluhová situace nezvládnutelná a kritická, lze vyhlásit za určitých podmínek tzv. osobní bankrot. Osobní bankrot je však krajním řešením, musíte počítat s tím, že pět let budete žít při životním minimu a veškeré příjmy /včetně mimořádných příjmů — prémie, dědictví, prodej majetku apod./ budou poskytnuty na uhrazení dluhů. Na podmínky vyhlášení osobního bankrotu se ptejte v poradně Respondeo.
Jak Vám může pomoci Respondeo, pokud se dostanete do tíživé finanční situace
Pomůže Vám jednat s věřiteli, soudem, zorientovat se v exekuci a oddlužení. Zhodnotí Vaši situaci a pomůže Vám hledat vhodná řešení.
Připravila Václava Zajíčková, sociální pracovnice občanské poradny