Společnost DP Com Tel, s. r. o. působí v okrese Nymburk již 22 let. V současné době je středně velký holding firem nabízejících ICT služby, internet a IT specialisty. Nově se tato regionálně úspěšná firma chystá expandovat do Prahy a dalších částí České republiky. S spolumajitelem firmy Danielem Novákem jsme si povídali o tom, jak se dá oddělit byznys od filantropie a proč jsou podle něj neziskové organizace vnímány negativně.
Dlouhá léta děláte byznys. Jak jste se ale dostal k filantropii?
Osobně jsem se k filantropii dostal z pozice viceprezidenta českého florbalu, kde takto působím už šestnáct let. Právě tady jsem se začal učit, jak podporovat správnou věc, jak například řešit potřeby hendikepovaných sportovců. Za dobu mého působení ve florbalovém spolku se podařilo vybudovat mnohé. Dnes má tento sport přes 70 000 členů, v roce 2018 se dokonce konalo mistrovství světa ve florbalu v České republice a s velkým diváckým úspěchem. Rád bych také dodal, že filantropii ve mně vypěstovala spolkovost nikoliv byznys, jelikož český florbal nemá za cíl tvořit zisk, ale pečovat o ten sport jako takový.
Jak je podle vás možné dělat byznys na jedné straně a filantropii na straně druhé?
Podle mě to jde vcelku těžko, protože v byznysu platí úplná jiná pravidla. Je to mimo jiné o ostrých loktech. Výkonný byznysmen má plnou hlavu čísel a výsledků, cílů. Takže podle mě, pokud chce člověk z byznysu kohokoliv podporovat, musí nejdřív získat od toho svého byznysu jistý odstup. Pak už to jde. A najednou vidíte, že se vám ta podpora vrací. Například v tom, že můžete lidi kolem sebe pozitivně ovlivnit, kultivovat je. Když dám příklad – jdeme s dcerou sbírat odpadky třeba kolem trati. A vím, že dcera to řekne svým kamarádkám a ty to a řeknou dál a tak to jde postupně dál a přidá se k nám víc a víc lidí. Filatropie ale může mít vliv třeba i na nižší kriminalitu.
A co podpora Respondeu?
Než se rozhodnu pro nějakou podporu, musím vědět, že to dává smysl. A tak je to i s Respondeem. Vím, že organizace tady působí už spoustu let, znám některé lidi z této organizace, sleduji její práci a výsledky. Dokážu si i spočítat, kolik peněz vynaloží na zaměstnance a tak dále. A přitom se domnívám, že je to na dobou věc. Proto všechno říkám ano.
Poslední otázka. Co si myslíte o současném „honu na neziskovky“?
Byznysmenskýma očima. Podle mě je důležité, aby se v takové organizaci sešli ideálně tři lidé, které mají každý jinou specializaci. Ideálně ekonom, pak někdo, kdo má vysokou potřebnou odbornost a zodpovědnost za projekty a třetí by měl být zase zodpovědný za vzdělávání zaměstnanců. Pokud se takto sejdou a dokážou se navzájem ovlivňovat, tak myslím, že ta organizace může být efektivní. Ale pokud toto postrádá, tak se může stát neužitečnou. Ovšem vždy je to o lidech. Proto si myslím, že holá věta typu neziskovky jsou neužitečné rozhodně neplatí.
Daniel Novák
Věk: 44
Vzdělání: SŠ maturita
Pracovní zkušenosti: jednatel společností, technický a obchodní ředitel ICT společností, viceprezident Českého florbalu
Rodina: manželka, 3 děti, od narození bydliště Nymburk, silný vztah k regionu a městu
Koníčky: florbal, turistika, zimní sporty, sportovní politika
Životní motto: „slíbit a splnit“